- MEKSYK - PRZEWODNIK DLA ZORGANIZOWANYCH.
Info Praktyczne
Wiadomości o Kraju
- 01 Kalejdoskop
- 02 Historia
- 03 Geografia
- 04 Flora
- 05 Fauna
- 06 Społeczeństwo
- 07 Znani Ludzie
- 08 Zwyczaje
- 09 Religia
- 10 Kuchnia
- 11 Słodycze i Trunki
- 12 Na Zakupy
- 13 Kalendarz Świąt
- 14 Mini Rozmówki Meksykańskie
- 15 Samochodem po Meksyku
- 16 Jeśli lubisz nurkować
- 17 Przygoda w Meksyku
- 18 Dla Dzieci
Regiony Meksyku
- 01 MIASTO MEKSYK
- 02 PŁASKOWYŻ CENTRALNY
- 03 EL BAJÍO
- 04 ZACHODNIE WYBRZEŻE
- 05 WSCHODNIE WYBRZEŻE
- 06 PÓŁNOCNY MEKSYK
- 07 MEKSYKAŃSKA KALIFORNIA
- 08 OAXACA
- 09 TABASCO I CHIAPAS
- 10 PÓŁWYSEP JUKATAN
- 11 MORZE KARAIBSKIE i RIVIERA MAYA
Przydatne Informacje
- Bezpieczeństwo. Ubezpieczenia.
- Pieniądze, bankomaty, telefony
- Komunikacja miejska i pozamiejska.
- Niepełnosprawni. Poczta. Godziny Pracy.
- Muzea. Strefy Archeologiczne.
- Biznes w Meksyku
- Placówki Dyplomatyczne
Ameryka Środkowa
Dokumenty i Przekraczanie Granicy
Dokumenty
W podróży jedynym niezbędnym dokumentem jest paszport, który musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu. Będzie on potrzebny przede wszystkim do przekroczenia granicy, czasem do wymiany dewiz w banku, natomiast nie ma potrzeby noszenia go cały czas przy sobie i można go schować na czas podróżowania po Meksyku w bezpiecznym miejscu lub w hotelowym sejfie. Warto posiadać ksero głównej strony paszportu, którą można na co dzień nosić przy sobie. Obywatele polscy odwiedzający Meksyk w celach turystycznych do 180 dni, nie mają obowiązku posiadania wizy.
Zawsze warto mieć przy sobie polisę ubezpieczeniową.
Do wynajęcia samochodu potrzebne będzie honorowane w Meksyku polskie lub międzynarodowe prawo jazdy. Może okazać się przydatna licencja nurka PADI lub NAUI, lub inny specjalistyczny bądź lekarski dokument, z którego może zaistnieć szansa lub potrzeba skorzystania. Jednak należy pamiętać, że dokument to atrakcja i ryzyko, czym będziemy ich mieli mniej, tym lepiej.
Przekraczanie granicy
Podczas lotu, najczęściej kilka godzin przed lądowaniem, stewardessy rozdają do obowiązkowego wypełnienia dwa druki, niezbędne przy przekraczaniu granicy: (1) Formularz Wizy Turystycznej – „Forma Migratoria para Turista”, w skrócie FMT (kolor niebiesko-biały, po 1 na osobę) oraz (2) Formularz Deklaracji Celnej - (kolor czerwono-granatowo-biały, po 1 na rodzinę). Najwygodniej jest wypełnić te formularze podczas lotu. Jeśli nie były rozdane w samolocie, znajdziecie je Państwo w sali przejścia granicznego (1) i odbioru bagażu (2). Po wylądowaniu w Meksyku, należy kierować się w stronę przejścia granicznego – „MIGRACIÓN”. Tutaj, przy stanowiskach kontroli granicznej, w części dla obcokrajowców „EXTRANJEROS”, należy przedstawić paszport w celu uzyskania pieczątki wjazdowej do Meksyku oraz wypełniony Formularz Wizy Turystycznej. Meksykański urzędnik migracyjny również na nim wbije pieczątkę oraz oderwie odcinek wjazdowy tejże wizy. Należy koniecznie zachować pozostały odcinek druku wizowego, który będzie niezbędny podczas opuszczania kraju, a jego utrata może się wiązać z grzywną w wysokości ok. 100 USD.
Za modułem przejścia granicznego, należy odszukać taśmę bagażową z wyświetlonym kierunkiem przylotu i numerem lotu, którym przylecieliśmy. Tutaj odbieramy bagaże i wręczając celnikom wypełniony formularz celny, przechodzimy przez odprawę celną. Podczas niej urzędnik, oceniając nas po wyglądzie lub zgodnie ze swoim profesjonalnym instynktem, ma prawo zaprosić nas na kontrolę osobistą. Jeśli przebrniemy ten ostatni intuicyjny filtr, wyjdziemy bez strat czasowych do publicznej części lotniska. Jeśli natomiast wpadniemy w oko urzędnikowi, nie ominiemy rutynowego „trzepania” walizek. W rzadkich przypadkach zagubienia lub zniszczenia przez linie lotnicze Państwa bagażu, należy dopełnić formalności spisania protokołu u przedstawiciela linii lotniczej.