- MEKSYK - PRZEWODNIK DLA ZORGANIZOWANYCH.
Info Praktyczne
Wiadomości o Kraju
- 01 Kalejdoskop
- 02 Historia
- 03 Geografia
- 04 Flora
- 05 Fauna
- 06 Społeczeństwo
- 07 Znani Ludzie
- 08 Zwyczaje
- 09 Religia
- 10 Kuchnia
- 11 Słodycze i Trunki
- 12 Na Zakupy
- 13 Kalendarz Świąt
- 14 Mini Rozmówki Meksykańskie
- 15 Samochodem po Meksyku
- 16 Jeśli lubisz nurkować
- 17 Przygoda w Meksyku
- 18 Dla Dzieci
Regiony Meksyku
- 01 MIASTO MEKSYK
- 02 PŁASKOWYŻ CENTRALNY
- 03 EL BAJÍO
- 04 ZACHODNIE WYBRZEŻE
- 05 WSCHODNIE WYBRZEŻE
- 06 PÓŁNOCNY MEKSYK
- 07 MEKSYKAŃSKA KALIFORNIA
- 08 OAXACA
- 09 TABASCO I CHIAPAS
- 10 PÓŁWYSEP JUKATAN
- 11 MORZE KARAIBSKIE i RIVIERA MAYA
Przydatne Informacje
- Bezpieczeństwo. Ubezpieczenia.
- Pieniądze, bankomaty, telefony
- Komunikacja miejska i pozamiejska.
- Niepełnosprawni. Poczta. Godziny Pracy.
- Muzea. Strefy Archeologiczne.
- Biznes w Meksyku
- Placówki Dyplomatyczne
Ameryka Środkowa
16 Jeśli lubisz nurkować
Jeżeli lubisz nurkować
Liczące ponad dziesięć tysięcy kilometrów wybrzeże z ponad dwustoma wyspami, a także specyficzne zjawiska geologiczne oraz życie fauny i flory morskiej powodują, że na mapie nurkowej świata Meksyk zajmuje szczególne miejsce.
W północnej części kraju, na Zachodnim Wybrzeżu, od Acapulco do Ensenada, gdzie dominuje zróżnicowane dno, duża fala i nie ma najlepszej widoczności wody, nurkowanie ma charakter przygodowy i wymaga większych umiejętności. Pływa się najczęściej w pobliżu stromych ścian pobliskich wysp orazw okolicach podwodnych skał i żerowisk, gdzie kryją się m.in. małże, omułki, ostrygi, kalmary, parzydełkowate meduzy i jeżowce oraz polujące na nie rozgwiazdy. Zimniejsza woda sprzyja możliwości spotkania rekinów, obok mant, moren, lwów morskich czy ulubionych przez wędkarzy tuńczyków, żaglic, marlinów, karmazynów i koryfen. Sześć gatunków żółwi morskich przybywa tu w różnych okresach roku, regularnie spotkać można delfiny, a na Półwysep Kalifornijski od grudnia do marca przypływają szare wieloryby, z którymi można nurkować.
Po drugiej stronie kontynentu, od strony Zatoki Meksykańskiej, w okolicy Tamiahua organizowane są spektakularne wyprawy nurkowe przy porzuconych szybach naftowych, pośród ławic makrel, wargaczy, czerwonych lucjanów i srebrzystych ostroboków. Często mało znane i niedoceniane Wschodnie Wybrzeże posiada również atrakcyjne tereny nurkowe w pobliżu portu Veracruz, gdzie takie wyspy jak Cancuncito czy Isla de Sacrificios otoczone są idealnymi do nurkowania przeźroczystymi wodami koloru turkusowego.
Najlepsze miejsca do nurkowania, tak dla początkujących jak i specjalistów, znajdują się bez wątpienia na Karaibach oraz na Półwyspie Jukatan. Wzdłuż południowo wschodniego wybrzeża kraju, od archipelagu Chinchorro naprzeciwko Majahual aż po Wyspę Contoy, ciągnie się pas drugiej po australijskiej pod względem wielkości rafy koralowej. Spokojne, ciepłe i płytkie wody, piaszczyste dno, doskonała widoczność i świetna infrastruktura sprzyjają nauce i radości odkrywania podmorskiego życia. Pośród kolorowej roślinności rafy, łatwo spotkać tu ośmiornice i ślimaki morskie, strzykwy i wężowidła, kraby i pustelniki, langusty i skrzydlice, kolorowe błazenki i drapieżne barrakudy, gigantycznych rozmiarów samotne graniki i bajkowe koniki morskie, a także żółwie morskie oraz delfiny. Uda się wypatrzyć dwa niegroźne gatunki rekina, sumiastego pił ogona i potężnego rekina wielorybiego, z którym można snorkować i nurkować u wybrzeży Isla de Holbox w okresie od czerwca do września.
O ile mniejsze kurorty jak Puerto Morelos, Tulum, Isla Mujeres, legendarne w świecie nurków Puerto Aventuras czy Akumal mają stosunkowo łatwo dostępną rafę popularną do rekreacyjnego snorkelingu, mekką profesjonalnego nurkowania, często przy użyciu mieszanek, pozostają pozostające pod wpływem silnych prądów fragmenty rafy oraz zachodnia ściana przy Wyspie Cozumel. Dodatkową atrakcją w pobliżu Cancun jest liczące docelowo ponad 400 figur, inaugurowane w 2011 r. Podmorskie Muzeum Sztuki, a także zatopione wraki i nocne wyprawy podwodne.
Nurkowanie w Meksyku to nie tylko pływanie w basenach otwartych. Powodzeniem wśród pasjonatów cieszy się od lat eksplorowanie systemów podziemnych rzek na Jukatanie oraz pływanie w słodkowodnych i obdarzonych doskonałą przejrzystością jaskiniach krasowych, tzw. cenotach. Płytkie, ale trudniejsze technicznie nurkowanie pośród stalaktytów i stalagmitów, z dochodzącymi z powierzchni rzadkimi refleksami światła, utrudnione jest często dodatkowym efektem zaburzającego widoczność mieszania się wody słodkiej ze słoną, tzw. halokliny i koniecznością czujnej orientacji w terenie. Szkoły nurkowe i bazy wyprawowe dla nurków znajdują się w dużych miastach i praktycznie we wszystkich, nawet bardzo niewielkich kurortach. Różnią się między sobą jakością, a pływanie odbywa się zawsze na własną odpowiedzialność, stąd przed nurkowaniem warto dobrze sprawdzić szczelność butli, sprawność automatu i przyrządów pomiarowych oraz stan kamizelki. Do wypożyczenia sprzętu konieczna jest licencja uznawanych organizacji nurkowych, takich jak PADI czy NAUI, którą można wyrobić podczas kilkudniowego kursu, łączącego teorię z praktyką. Zejścia pod wodę odbywają się wyłącznie pod opieką instruktora lub uprawnionego dive mastera.