- MEKSYK - PRZEWODNIK DLA ZORGANIZOWANYCH.
Info Praktyczne
Wiadomości o Kraju
- 01 Kalejdoskop
- 02 Historia
- 03 Geografia
- 04 Flora
- 05 Fauna
- 06 Społeczeństwo
- 07 Znani Ludzie
- 08 Zwyczaje
- 09 Religia
- 10 Kuchnia
- 11 Słodycze i Trunki
- 12 Na Zakupy
- 13 Kalendarz Świąt
- 14 Mini Rozmówki Meksykańskie
- 15 Samochodem po Meksyku
- 16 Jeśli lubisz nurkować
- 17 Przygoda w Meksyku
- 18 Dla Dzieci
Regiony Meksyku
- 01 MIASTO MEKSYK
- 02 PŁASKOWYŻ CENTRALNY
- 03 EL BAJÍO
- 04 ZACHODNIE WYBRZEŻE
- 05 WSCHODNIE WYBRZEŻE
- 06 PÓŁNOCNY MEKSYK
- 07 MEKSYKAŃSKA KALIFORNIA
- 08 OAXACA
- 09 TABASCO I CHIAPAS
- 10 PÓŁWYSEP JUKATAN
- 11 MORZE KARAIBSKIE i RIVIERA MAYA
Przydatne Informacje
- Bezpieczeństwo. Ubezpieczenia.
- Pieniądze, bankomaty, telefony
- Komunikacja miejska i pozamiejska.
- Niepełnosprawni. Poczta. Godziny Pracy.
- Muzea. Strefy Archeologiczne.
- Biznes w Meksyku
- Placówki Dyplomatyczne
Ameryka Środkowa
07 Znani Ludzie
Znani ludzie
Słynni ludzie posiadają specjalny społeczny status. Nie każdy chciałby żyć tak jak oni, ale wszyscy chętnie korzystają z ich blasku. Nie inaczej bywało i jest w Meksyku.
W historii Meksyku wiele postaci odcisnęło swoje piętno nie tylko na swoim kraju, ale również na losach całego kontynentu. Nie wszyscy posiadają dziś z tego powodu pomniki. Takim przykładem może być Hernan Kortez, największy konkwistador wszechczasów, który umarł w biedzie i zapomnieniu w Sewilli. Podobnie Moctezuma II, dziewiąty władca Azteków, ukamienowany przez swoich rodaków za bierność w walce z Hiszpanami, skazany został na publiczne zapomnienie. Malinche, indiańska kochanka i tłumaczka Korteza, to dziś symbol zdrady i preferowania obcego przed tym, co własne. Inaczej Cuitlahuac, który poprowadził poprzedzający masakrę Smutnej Nocy atak na Hiszpanów i Cuauhtemoc, ostatni władca imperium mexica, wspominani dziś na każdym kroku jako bohaterowie walk o suwerenność narodu.
Dwóch księży, Miguel Hidalgo i Jose Maria Morelos, stało na czele sił zbrojnych podczas wojen, którym Meksyk zawdzięcza niepodległość. Obydwaj zostali najpierw ekskomunikowani, a później straceni przed plutonem egzekucyjnym. Z kolei dwóch polityków, którzy walczyli po tej samej stronie przeciwko francuskiej inwazji w 1862 r., zostało później prezydentami. Indianin, Benito Juarez, wspominany jest jako najwybitniejszy prezydent Meksyku, gdy tymczasem gen. Porfirio Diaz, nosi piętno dyktatora.
Dwóch najsłynniejszych meksykańskich rewolucjonistów zostało zamordowanych w zdradzieckich pułapkach. Emiliano Zapata stał się po śmierci symbolem meksykańskiego ruchu chłopskiego, podczas gdy Pancho Villa, został pośmiertnie zdekapitowany, a jego głowa wywieziona za nagrodą do USA. Ostatni żyjący rewolucjonista, przywódca ruchu zapatystów w utopijnej walce o prawa Indian, Subcomandante Marcos, do dziś mieszka w stanie Chiapas. Dwóch w końcu najbogatszych ludzi swych epok. Jose de la Borda, właściciel legendarnych żył srebra w czasach kolonialnych, pomagał Karolowi III, fundując statki królewskiej Armady w wojnie z Anglią. Carlos Slim, najbogatszy człowiek świata początków XXI w., jest dziś z pewnością najbardziej wpływowym biznesmenem Meksyku.
Meksyk znany jest w świecie ze swojej sztuki. W czasach kolonialnych wybitne dzieła tworzyli malarze, m.in. Miguel Cabrera, który ponad połowę swego dorobku poświęcił Matce Boskiej z Guadalupe czy Cristobal de Villalpando, twórca dzieł wyłącznie o tematyce sakralnej. To jednak sięgające tradycjami do czasów prehiszpańskich malowidła naścienne, murale, są najbardziej znanym przykładem meksykańskiego malarstwa. Najsłynniejszym muralistą jest bez wątpienia Diego Rivera, którego dzieła z nutą lewicujących poglądów spotkać można w wielu publicznych gmachach Meksyku, m.in. w Pałacu Narodowym. Frida Kahlo, dwukrotnie żona Diego, z uwagi na problemy zdrowotne malowała głównie na leżąco, a stworzony przez nią styl łączący przeżycia wewnętrzne z elementami sztuki ludowej zapewnił jej sławę najwybitniejszej malarki na świecie.
Podróżując po Meksyku łatwo natknąć się na dzieła wybitnych meksykańskich architektów. Trzy tak odmienne budowle jak Stadion Azteków, Muzeum Antropologiczne i Bazylika Guadalupe połączył wspólnymi cechami funkcjonalnego rozmachu Pedro Ramirez Vasquez. Luis Barragan, którego dom w Mexico City znajduje się na liście zabytków Unesco, stworzył w drugiej połowie XX w., zdumiewającą prostotą, syntezę sztuki europejskiej z tradycyjną architekturą meksykańską.
Sięgająca ponad dwóch tysięcy lat meksykańska literatura posiada swoje inspiracje w starożytności. Nezahualcoyotl, władca Texcoco, mędrzec, poeta i filozof pozostaje inspiracją świeckiej i religijnej liryki współczesnej. Nazywana “dziesiątą muzą“ Sor Juana Ines de la Cruz, najwybitniejsza poetka języka hiszpańskiego czasów kolonialnych, sprzedała swoją bibliotekę i porzuciła pisanie, by opiekować się chorymi zakonnicami. W XX w. przy okazji boomu literatury latynoamerykańskiej sławę zdobył Carlos Fuentes, przede wszystkim opowiadaniem “Aura”, Elena Poniatowska i Juan Rulfo, autor uznanej za najwybitniejszą powieść meksykańską “Pedro Paramo”. Książką, która najlepiej opowiada o charakterze Meksyku jest prawdopodobnie “Labirynt samotności”, noblisty Octavio Paza.
Meksykański film przeżywa w ostatnich latach doskonały okres. Salma Hayek zdobyła sławę m.in. w “Desperado” i “Frida”, a Gael Garcia, najczęściej nagradzany aktor młodego pokolenia, znany jest z mistrzowskich ról w świetnie oddających meksykańskie klimaty filmach “Amores Perros” czy “I twoją matkę też”. Carlos Santana wprowadził do muzyki wyjątkowe brzmienie gitary.Tymczasem w sporcie najczęściej rozpoznawany na świecie pozostaje król strzelców hiszpańskiej ligi, trzykrotny mundialista Meksyku, Hugo Sanchez.