Pieniądze, bankomaty, telefony

Pieniądze, wymiana, bankomaty

W Meksyku walutą płatniczą jest peso meksykańskie (MXN), którego oznaczeniem jest symbol przekreślonego s ($). Do złudzenia przypomina ono oznaczenie dolara amerykańskiego, ale w przypadku peso, „s” jest przekreślone tylko raz. Ceny w sklepach podawane są prawie zawsze w peso meksykańskim. Gdy ceny podane są w dolarach, zazwyczaj przy cenie znajduje się oznaczenie USD. Jeśli chodzi o łatwość wymiany, najlepiej posiadać dolary amerykańskie. W niektórych miejscach może nawet się uda nimi zapłacić. Jednak najlepiej płacić w lokalnej walucie i wymienić już część dewiz na lotnisku, w kantorach po wyjściu ze strefy przylotów lub w banku. Warto przeliczyć otrzymane peso.

Poza dolarami w kantorach i bankach można wymieniać bez kłopotu Euro i inne waluty, jak funty, jeny czy ruble.

Z bankomatów można pobrać z kart visa i master card peso meksykańskie. Zazwyczaj nie ma z tym kłopotu. Większość bankomatów posiada jako język obsługi, poza hiszpańskim, angielski. Kartami płatniczymi rachunki można uiścić w większości ekskluzywnych sklepów, w supermarketach, większych domach towarowych, sklepach z biżuterią.

 

Telefony, telefony komórkowe

Jako że telefony komórkowe w meksyku działają na innych zakresach (GSM 1900) niż w Polsce, dlatego będą tutaj działały telefony komórkowe z Polski tylko tzw. trzyzakresowe (aktualnie większość nowych modeli). Ze względu na ogrom Meksyku, podróżując po terenach słabo zamieszkanych, można się spodziewać, że nie będzie zasięgu. Warto pamiętać, że różnica czasu wynosi 7 godzin. Kiedy w Polsce jest 7.00 rano, w Meksyku jest godzina 24.00 w nocy. Ze względu na wysokie taryfy nie poleca się korzystania z telefonów hotelowych. W większości hoteli funkcjonuje natomiast internet, bezpłatny w formie bezprzewodowego WiFi oraz płatny w korzystaniu z Business Centre.

Inną, tańszą możliwością zadzwonienia do Polski jest możliwość zadzwonienia z budki telefonicznej (najczęściej Telmex). Trzeba w tym celu zakupić kartę telefoniczną, najlepiej za 100 peso. Koszt 1 minuty do Polski, to kilkanaście peso. Karty często kupić można w hotelach, prawie zawsze w kioskach z gazetami i, prawdopodobnie, rozumiejąc rozmowę jako terapię, także w aptekach.

Istnieje jeszcze inne typ kart telefonicznych, tzw. tarjeta prepago. To karta działająca na podobnej zasadzie co nasz „telegrosik”. Należy połączyć się z numerem podanym na karcie, podać kod z kary, następnie numer osoby do której chcemy zadzwonić. Instrukcje wydawane są przez telefon po hiszpańsku lub angielsku.

 

Ważne telefony:

+55, kod do Mexico City; +998, kod Cancun

044, wyjście na lokalną linię komórkową z telefonu stacjonarnego;

045, wyjście na linię komórkową z innego okręgu (stanu) z telefonu stacjonarnego

066 lub 080, telefon alarmowy czynny na terenie całego kraju