04 ZACHODNIE WYBRZEŻE

Zachód Słońca

Zmysłowe fale Oceanu Spokojnego

Przy ponad dwóch tysiącach kilometrów linii brzegowej Oceanu Spokojnego, tętniące życiem i okrzyczane zasłużoną famą kurorty jak Acapulco, Ixtapa czy Puerto Vallarta sąsiadują ze spokojnymi rybackimi wioskami, w których czas http://www.mazatlan.com.mx/alljpg/gzonelg.jpgzatrzymał się w miejscu. Obsługujące flotę Pacyfiku miasta portowe, jak Mazatlan, Guaymas czy Manzanillo, współżyją z pełnymi historii, zamieszkałymi przez rdzenną ludność, wyciszonymi miastami i tradycyjnymi pueblos. Otwarte, szerokie plaże dramatycznie kontrastują ze stromymi klifami. Trudno dostępne plaże i ukryte zatoki pobudzają do eksploracji wybrzeża. Góry schodzące do oceanu, słońce, ciepła woda w morzu, gruby piasek, wysokie fale, rzeki, laguny i rozrzucone wzdłuż wybrzeża wysepki obok świetnej infrastruktury turystycznej, możliwości uprawiania sportów wodnych, surfingu i nurkowania, oraz nocnego życia, mogą stać się gwarancją dobrze spędzonego czasu. Przysłowiowy jest gościnny charakter mieszkańców wybrzeża, pełne radości usposobienie i upodobanie fiest. 

Gusty dzielą się nawet na plaży. Podczas gdy wielka turystyka preferuje Karaiby, indywidualnie podróżujący nierzadko wolą bardziej meksykańskie klimaty Pacyfiku. Popularne wśród mieszkańców kraju i obcokrajowców kurorty kwitną slawą, tracą na modzie i rozrastają się, ponownie wracając do popularności. Często na nowo odkrywane są w stanie zaspokoić skrajnie odmienne gusty, oczekiwania i budżety.

TOP 5

Acapulco, legenda Pacyfiku. Spektakularne położenie na zboczach gór schodzących do morza przysporzyło Acapulco sławy jednej z najpiękniejszych zatok meksykańskiego wybrzeża.        

Barra de Coyuca, zaledwie 50 km od Acapulco, rezerwat ptactwa wodnego, osada rybacka, laguna i rzeka oferują alternatywny do wielkiego kurortu, wypocznek w małych hotelikach przy plaży.                

Maruata, pełna magii i typowych dla Pacyfiku energii plaża, z dala od cywilizacji, słynie z setek żółwii, wychodzących w okresie letnim, by składać jaja na wydmach.                                                             

Puerto Vallarta, największy kurort wybrzeża Costa Alegre łączy wypoczynek na hedonistycznych plażach z możliwością poznania żywotnych tradycji stanu Jalisco.    

Mazatlan, imponujący port oferuje wypoczynek, świetne restauracje, życie nocne, wyprawy morskie, sporty wodne i możliwość rejsu wraz z samochodem na Półwysep Kalifornijski.

Z “Perły Pacyfiku” Acapulco do Ixtapa

Jadąc od południa lub wschodu, można odbić bezpłatną carretera libre do Tierra Colorada, gdzie w 2008r. udostępniono zwiedzającym rzadko uczęszczaną strefę archeologiczną indian Yope w Tehuacalco, bardzo http://media64.transat.com/images.aspx?imageid=8280&imagetype=imageinteresującą ze względu na ślady kultu Ognia i Wody oraz zachowany astronomiczny kalendarz cykli księżyca. Do liczącego ponad 2 mln mieszkańców Acapulco warto wjechać przez osadę rybacką Barra Vieja, z tanimi hotelami i restauracjami na plaży, skąd rybacy oferują jazdę quadami po plaży i rejsy po lagunie Tres Palos. Za punktami widokowymi na zatokę Puerto Marques i Acapulco, oraz ekumeniczną Kaplicą Pokoju na szczycie góry w dzielnicy Brisas, droga zamienia się w nadbrzeżną Avenida Costera, która funkcjonuje jako centralna oś miasta.

Założone w XVI wieku przez Hiszpanów Acapulco, było w ciągu 300 lat główną bramą morską łączącą kontynent z koloniami na Dalekim Wschodzie. Obok “starówki” z lat 30 - tych XX w. zachowała się oktagonalna militarna konstrukcja z XVII w., Forteca San Diego, z odrestaurowanym muzeum, w którego trzynastu klimatyzowanych salach poznać można historię kolonialnego handlu zamorskiego i pamiątki ze statków Nao de China i Galeon de Manila. Powyżej zocalo, ponad płytką i wąską zatoczką, przy 35 m. urwisku skalnym La Quebrada, pięć razy dziennie odbywają się mrożące krew w żyłach pokazy wysokościowych skoków do wody. Poznanie miasta dopełni rejs spacerowym statkiem po zatoce Santa Lucia de Acapulco, skąd najlepiej widać imponujące architekturą zawieszonych na skałach domów sławnych ludzi ze świata polityki, sportu i show biznesu. Domy kupili bądź wybudowali tu m.in. John Wayne, Frank Sinatra, Erol Flynn, Sylwester Stallone i Placido Domingo. Wakacje spędzał tu m.in. J.F Kennedy i Marilyn Monroe. Michael Jackson kazał wybudować dla siebie dom w kształcie hamburgera, a położony na stromym klifie dom Johnyego Weismillera, najsłynniejszego Tarzana w historii kina, działa do dziś jako hotel.http://costagrande.info/wp-content/uploads/2013/04/acapulco-03.jpg

Kontynuując jazdę wybrzeżem na północ od Acapulco, warto skręcić przy Pie de La Cuesta do rybackiej wioski Barra de Coyuca, gdzie laguna i rzeka o tej samej nazwie łączą sie w krajobrazowej scenerii ze słynną z wysokich fal, szeroką plażą. Warto zapytać tu o Reynola, z którym można wypłynąć w niezapomniany rejs po rezerwacie ptactwa wodnego, a później zjeść przygotowany przez jego żonę świeży rosół z krewetek lub rybę nadziewaną owocami morza.

Droga wzdłuż wybrzeża Costa Grande wije się wśród palm, tropikalnych upraw mango, papaya, bananów i arbuzów, rybackich wiosek i małych miasteczek, od czasu do czasu ukazując urozmaiconą linię brzegową oraz plaże, Paraiso Perdido ze zjazdem przy San Jeronimo czy Boca Chica i Michigan przy Tecpan de Galeana. W bogatym w historię, znanym z ludowego rzemiosła i lokalnego jedzenia Petatlan warto zwrócić uwagę na Sanktuarium Jezusa Chrystusa, w którym obchodzone są tradycyjne obchody Wielkiego Tygodnia.

Najbliższy kurort http://www.visitmexico.com/work/models/VisitMexico30/WebPage/Ixtapa_Zihuatanejo/photoEscudo_Ixtapa_Zihuatanejo_IXTAPABAY_Main_Header_950x434.jpgna wybrzeżu Costa Grande w stanie Guerrero, Zihuatanejo, zachowuje prowincjonalny charakter, bezpretensjonalność małych hotelików, spacerowy charakter uliczek i bulwaru oraz plaże słynące ze spokojnej fali, idealnej dla początkujących w sztuce surfingu. Wraz z powstałym z wielkim rozmachem inwestycyjnym Ixtapa, wokół urokliwej i obsianej wysepkami zatoki Palmar, tworzy parę połączonych ze sobą miejscowości wypoczynkowych, w których tradycjonalizm łączy się z nowoczesną infrastrukturą megaprojektu turystycznego. Spokojniejsza niż Acapulco, zadbana wypoczynkowo Ixtapa słynie z czystych wód i urozmaiconych plaż, np. Las Gatas czy Playa Linda. W popularnym familijnie kurorcie można podglądać faunę morską na lagunie Barra de Potosi i jeździć konno przy Playa Larga, wypływać na morskie rejsy i odwiedzić hodowlę krokodyli, odpocząc i zjeść rybę na wyspie Isla Ixtapa, i w końcu zagrać rundę golfa na 18 dołkowych polach Palma Real nad brzegiem oceanu.

Magia wybrzeża: Costa Grande, Costa Careyes, Costa Alegre

Jadąc z Ixtapa dalej na północ, droga nr 200 dochodzi do miasta Lazaro Cardenas, gdzie odbić można do Uruapan lub kontynuować nadbrzeżną przygodę. 26 km dalej, Playa Azul z tanimi hotelami jest dobrym miejscem na oddech http://www.netglobers.com/media/cgu/2009-06/user1171_kwpe02e1m0vsvh.jpgprzed dalszą drogą. W tym miejscu rozpoczyna się 160 km odcinek krajobrazowej trasy w stanie Michoacan, przez wielu uważany za jeden z najbardziej spektakulranych odcinków meksykańskiego wybrzeża, które pozwala na ucieczkę od wielkich miast, kurortów i cywlizacji.

W ekologicznym rezerwacie Colola, pomiędzy skałami spadającymi do wody i tworzącymi zaciszne zatoki, w pobliżu owianego mistyczną aurą Maruata, znajdue się biologiczna stacja badań nad żółwiami morskimi. Delfiny i zimą wieloryby towarzyszą pływającym łodziom, podczas gdy żółwie wychodzą w letnim okresie na plaże, by zakopać się w piachu i składać jaja na wydmach. Wyprawy na ryby, tropikalne uprawy, zachody słońca, powiew wiatru, szum fal, sjesta i hamak, restauracje na plaży, sieci rybackie, owoce morza i gościnni mieszkańcy wybrzeża przyciągają tu unikających zgiełku i przemysłowej infrastruktury turystów z całego świata.

http://tiempo.com.mx/img/media/colimavolcan.jpgW Tecoman warto odbić od wybrzeża i mijając Caxitlan z interesującym Muzeum Archeologicznym poświęconym kulturom zachodniego Meksyku, dojechać do stolicy niewielkiego stanu Colima, miasta o tej samej nazwie, położonego w silnej strefie sejsmicznej u stóp czynnego stożka wulkanu Fuego de Colima. W północnej części miasta znajdują się charakterystyczne dla regionu, m.in. z powodu tzw pochówków studziennych, dwie strefy archeologiczne La Campana i El Chanal, z przykładami wyjątkowej ceramiki, zachowanej częściowo w Muzeum przy Centrum Kulturalnym Nogueras. Zaledwie 6 km dalej, droga na północ prowadzi do wpisanego na listę magicznych miast, fantasmagorycznego, pełnego ludowej sztuki, muzyki i znanego z lokalnej gastronomii Comala. Wraz z przyległymi tradycyjnymi wioskami Suchitlan, Zacualpan, El Remate, Campo czy Lagunitas, miasto i jego słynne Portales de Comala stanowią atrakcję samą w sobie i dodatkowo jest bazą wypraw tras trekkingowych i rowerowych do otaczającego wulkan Parku Narodowego.

Panoramiczna droga w pobliżu rezerwatu biosfery Sierra de Manantlan, powraca na wybrzeże. Manzanillo to największy port w stanie Colima i kurort z takimi plażami jak np San Pedrito, Las Coloradas, czy El Viejo. Stąd oraz częściej z Los http://media64.transat.com/images.aspx?imageid=8290&imagetype=imageCabos organizuje się wyprawy nurkowe na niedostępne masowej turystyce wyspy w położonym ok. 800 km od lądu, imponującym fauną i florą rezerwacie bisofery UNESCO, Islas Revillagigedo, stanowiące najbardziej na zachód wysunięte terytorium Meksyku.

Zaledwie 30 km na północ za Manzanillo, już w stanie Jalisco, rozpoczyna się wybrzeże zwane Costa Alegre, z turystycznym mega projektem Isla Navidad oraz historycznym portem, z którego wyruszały wyprawy odkrywcze na Filipiny i do Kaliforni, dziś urokliwym minikurortem pomiędzy otwartym morzem i laguną, Barra de Navidad. Pomiędzy Melaque i Barra znajduje się 6,5 km plaża, uważana za jedną z najlepszych w Meksyku do uprawiania surfingu. 15 km dalej Zatoka Tenacatica, z plażami Boca de Iguanas i La Manzanilla, oraz Playa Careyes i Playa Dorada, niecałą godzinę dalej, łączą cechy tradycyjnych osad rybackich z powstającymi projektami luksusowego wypoczynku.

Puerto Vallarta i Riviera Nayarit

Mijając ekskluzywne hotele boutique w Quemaro, za dziewiczym, dostępnym jedynie łodzią Cruz de Loreto, droga http://www.gogringo.com/wp-content/uploads/2012/10/Puerto-Vallarta-city-and-Banderas-Bay.jpg200 odbija od wybrzeża, by niecałe 100 km dalej dotrzeć do położonego zaledwie 360 km od Guadalajara Puerto Vallarta. Położone jest ono przy potężnych rozmiarów zatoce Bahia Banderas na granicy stanów Jalisco i Nayarit. Miasto wyrosło w latach 90-tych na międzynarodowy kurort z czystymi i urozmaiconymi plażami, taki jak Las Animas, Quimixto, Majahuitas, Yelapa, czy słynnej z filmu Noc Iguany plaży Mismaloya, do których dopłynąć można z Boca de Tomatlan, w południowej części miasta.

Romantyczna starówka, tzw. Vallarta Viejo, przy Playa de los Muertos, urzeka kosmopolitycznym klimatem wąskich i brukowanych uliczek, pełnych przytulnych kafejek i przyciągających jedzeniem restauracji. W tym samym czasie nowoczesna Zona Hotelera w Nuevo Vallarta, z licznymi polami golfowymi, zapracowała na zasłużoną renomę jednego z najlepszych pod względem infrastruktury kurortów Meksyku. Bogata istnieje też oferta dostępnych tu atrakcji, od rejsów na wysepki, poprzez nurkowanie w Parku Morskim Los http://www.haciendamatel.com/imagesSitio/contenidos/sanSebastianPueblo.jpgArcos, po korzystanie z tras rowerowych, konnych i quadami wzdłuż rzek schodzących do zatoki.

Odrywając się od morskich klimatów, wgłąb lądu, blisko stąd jest do wpisanego na listę magicznych miast San Sebastian del Oeste. Stare hacjendy i dwa muzea przypominają ewangelizacyjną i górniczą historię starohiszpańskich osad (Real de Altos, Real de los Reyes), a w gospodarstwie Finca la Quinta można spróbować doskonałej lokalnej kawy. (Hotele: Pabellon, Meson Real; restauracje: Restaurante-Tienda-Galeria). Godzinę dalej w stronę Guadalajara droga dojeżdża do przesiąkniętego rolniczą atmosferą i sielankowym spokojem historycznego miasteczka Mascota, z dwoma muzeami, kolonialnym kościołem i dobrą infrastrukturą turystyczną. Otoczone górami i jeziorami, okoliczne wioski Yerbabuena, Navidad czy Cimarron, związane są z hodowlą bydła i koni. W tradycyjnym  i wpisanym na magiczną listę miasteczku ranchero, Talpa de Allende, spotykają się ze sobą regiony rolnicze, hodowlane, górnicze i pielgrzymkowe. Do Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej w Talpa przybywa co roku ponad 3 miliony wiernych, wielu z nich pieszo z Guadalajara oraz z inicjującego pątniczy szlak, pobliskiego Ameca. 

Wyjeżdżając z Puerto Vallarta przez Bucerias i Cruz de Huanacaxtle na północ warto nadłożyć drogi, by przejechać przez wyrosły na samodzielny kurort Punta Mita i spokojną wioskę Sayulita, wpisaną na listę meksykańskich Pueblos Magicos. Stąd można się też wybrać najkrótszą drogą do morskiego rezerwatu przyrody na wyspach Islas Marietas (ok. 30min. rejsu),  osławionych fantastycznymi zdjęciami Playa Escondida. Mijając wioski rybackie z małymi hotelami, Lo de Marcos, San Panchos czy Rincon de Guayabitos z Wyspą Krabów, w Las Varas droga odbija na płn wschód do Tepic, niegdyś stolicy Królestwa Nowej Galicji, zwanego Santiago de Compostela, dziś skromnej stolicy stanu Nayarit.

Na starówce Pałac Rządowy, Katedra i Exconvento de La Cruz de Zacate, kościół w którym według tradycji miał cudownie rosnąć krzyż zrobiony z palmowych liści, pamiętają misyjną historię miasta. Związana jest ona z indianami z regionu, którym poświęcone jest Centrum Kulturalne 5 Etni oraz Museo Regional i Museo de Artes Populares. Dzielnicę Zitacua zamieszkuje do dziś kolonia indian Huicholes i Cora.

Dalej wybrzeżem na północ, historycznie najzamożniejszy port północnego pacyfiku, którędy przypływały towary z filipińskich kolonii do Guadajary, San Blas, łączy cechy dawnego splendoru, rybackich tradycji i atrakcyjnych plaż spokojnego dziś kurortu z dobrymi restauracjami i przecinającym gęstą tropikalną dżunglę spławnym ujściem rzeki San Cristobal. Niecałe 30 km dalej, w Santiago Ixcuintla, z przystani Batanga warto rozpocząć ok. godzinną wyprawę łodzią na wpisaną na listę magicznych miast wyspę Mexcaltitlan, do mitycznego Aztlan. Stąd mieli wyruszyć w pokoleniową peregrynację Aztekowie w poszukiwaniu ziemi obiecanej, odnalezionej w późniejszym Tenochtitlan, o której opowiada obecnie lokalne Museo de Origenes. Dalej na północ, zjazd w lewo na wysokości Acaponeta, pozwoli dojechać do długiej na 90 km, słynnej z bardzo spokojnej fali Playa Novilleros, zamieszkałej wyłącznie przez rybaków, którzy zabierają przyjezdnych w rejsy po morzu i po kanałach mangrowych.

Północne wybrzeże: z Mazatlan do Los Mochis

Na granicy stanu Nayarirt i Sinaloa, przy szerokich plażach słynnej z krewetek i z upraw mango Escuinapa, w http://www.mazatlaninteractivo.com.mx/new/imagenes/stories/Archivos-2007/Sinaloa/municipios/escuinapa/el-calon/paquete-1/piramide-conchal-1.jpgokolicach Laguna Grande, rozpoczyna się fascynujący labirynt wodny, który w porze deszczowej zalewa również ulice miasta. Z rybackiej wioski Teacapan, w rezerwacie ptactwa wodnego jednego z największych estuariów na świecie, podczas przypływu, można dopłynąc do trudno dostępnej części kanałów mangrowych, gdzie znajduje się wyjątkowa w świecie prehiszpańska piramida El Calon, o podstawie około 90m i wysokości 25 m, w całości zbudowana z muszli.

Położony 21 km na południe od Zwrotnika Raka, drugi pod względem wielkości port rybny Meksyku i jednocześnie historyczna stolica stanu Sinaloa, Mazatlan znane jest z przyjemnego klimatu, gościnności mieszkańców, pięknych plaż i atrakcji turystycznych. W płd części ponad 20 km bulwaru, położona przy plaży Olas Altas starówka łączy architektonicznie i symbolicznie ślady dominującej obecności hiszpańskiej, francuskiej, niemieckiej, chińskiej i amerykańskiej. W nowoczesnym dziś kurorcie odbywa się dodatkowo w lutym każdego roku najbardziej znany na zachodnim wybrzeżu karnawał. http://www.yeahcars.com/img/destinos/mazatlan.jpgZ wpisanego na listę tzw. “13 cudów Meksyku wykonanych ludzką ręką” portu Mazatlan, oprócz popularnych rejsów na pobliskie wyspy lub na połów ryb, można również zorganizować wyprawę na położone 112 km od lądu wyspy Islas Marías, zaliczone ze względu na swoje walory fauny i flory do światowych rezerwatów biosfery UNESCO. Obecność największego w Meksyku więzienia “z murami z wody” na wyspie Isla Maria Madre hamuje rozwój turystyki w regionie, tym niemniej na wyspy, na których znajduje się m.in. spektakularna, wyrzeźbiona w otworze skalnym Playa Escondida, jest dostęp drogą tak powietrzną jak morską, również z Punta Mita przy Puerto Vallarta. Popularnością cieszy się również trwająca ok. 16 h przeprawa z Mazatlan komfortowym promem pasażerskim i samochodowym do La Paz na Półwyspie Kalifornijskim.http://sp2.fotolog.com/photo/34/28/104/ckamus/1191106929_f.jpg

Kontynuując jazdę wybrzeżem na północ warto na wysokości La Cruz odbić ok. 160 km w interior, by dotrzeć do kolonialnego ośrodka górniczego, gdzie działała Królewska Kopalnia Najświętszej Marii Panny i 11 Tysięcy Dziewic z Quetzalla, dziś malowniczego pueblo Cosala, pełnego historii, tradycji i magicznej ludowości. 6km przed Cosala wodospady Vado Hondo dają możliwość kąpieli, a za miastem, w Cajon Tapacoya zachowały się fragmenty starożytnych malowideł naściennych. Stąd droga prowadzi do współczesnej stolicy stanu, Culiacan, spokojnego turystycznie, choć polemicznego miasta, słynnego z działalności szefa narkotykowego kartelu Sinaloa, Chapo Guzman, którego magazyn Forbes od kliku lat umieszcza wśród stu najbogatszych, najbardziej wpływowych i najbardziej poszukiwanych ludzi na świecie. Ze względu na urodę swoich mieszkanek Culiacan i cały stan cieszą się w ostatnich latach także zasłużoną sławą wylęgarni meksykańskich top modelek.http://chihuahuanoticias.com/wp-content/uploads/2013/12/barrancas-cobre-chihuahua.jpg

Do ważnego, rozrastającego się w przyśpieszonym tempie centrum rolniczego i handlowego portu Los Mochis można dojechać przez okolice zamieszkałe przez indian Mayo i Yaqui, wokół historycznego Sinaloa de Leyva. W znajdującym się na trasie kolei transpacyficznej Chihuahua Al Pacifico, historycznym El Fuerte, gdzie narodziła się legenda walczącego o sprawiedliwość Zorro, warto zobaczyć kolonialną misję jezuicką San Juan Carapoa i Fortecę Markiza Montes Claro. Punkt finalny lub początkowy szlaku kolejowego przez Miedziany Kanion do Chihuahua, Los Mochis oraz jego port w rojącej się od delfinów zatoce Topolobampo, to miejsce skąd odpływają w ok. 7h rejs luksusowe promy do La Paz w Baja California.

Do Kaliforni i USA przez Guaymas i Puerto Peñasco

Droga biegnie dalej na północ i odbija w okolicy San Jose Masiaca do Alamos, niegdyśhttp://obson.files.wordpress.com/2008/12/huivulai01.jpg stolicy stanów północnego zachodu i Kalifornii, ze względu na materialne i niematerialne zabytki nazywane dziś relikwiarzem stanu Sonora. W pobliżu zołożonej  przez Hiszpanów kopalni srebra, zawieszone niemalże w czasie Limpia Concepcion de los Alamos narosło kolonialną historią zachowaną w synkretycznej architekturze ponad 150 zabytków klasy zerowej, m.in Muzeum Tradycji, wąskich brukowanych uliczkach, wystających balkonach, na patiach, placach i ogrodach pełnych mango, daktyli i granatów.http://www.sancarlosmexicoguide.com/images/img4.jpg

50 km dalej, z rolniczego Ciudad Obregon, warto skręcić 25 km na płd. zachód nad Zatokę Kalifornijską, by dojechać na uczesaną piaszczystymi wydmami, długą na 17 km i szeroką na 1 km pustynną wyspę Huivulai. Za miastem, kontunuując na północ, pobliskiej wiosce Cocorit, znajduje się ciekawe Muzeum Indian Yaqui.

Położone nad spektakularną widokowo zatoką na Morzu Korteza Guaymas założone zostało w XVIII w. i jest dziś ważnym portem handlowymi rybackim w stanie Sonora. Skromne promy pasażerskie odpływają stąd w męczący rejs na Półwysep Kalifornijski do Santa Rosalia. Mimo, że jest to najbliższy kilometrowo odcinek między lądem i półwyspem, rejs potrafi trwać ponad 16 h i dodatkowo bywa regularnie odwoływany z powodu warunków pogodowych. W lutym odbywa się w tu karnawał, zapoczątkowany po zwycięskiej bitwie nad francuzami, którzy w 1854 r. podjęli próbę uczynienia ze stanu http://www.vmexicoalmaximo.com/sonora/img/galleries/isla-tiburon-g01-p07-vista-aerea.jpgSonora niezależnej republiki. Znajdująca się 15 km na północ miejscowość wypoczynkowa San Carlos, pełna w zimie Kanadyjczyków i Amerykanów, należy do najpopularniejszych w regionie, m.in. jako świetny punkt wypadowy na połów ryb.

Otoczone klimatami pustynnymi Hermosillo, stolica stanu Sonora, o burzliwej kolonialnej historii typowej dla działalności militarnej i ewangelizacyjnej na wielkich przestrzeniach i w trudnych warunkach życia północy kraju, posiada dobrze zachowaną starówkę, monumentalne budowle administracji państwowej, imponującą katedrę pod wezwaniem Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny oraz muzea, m.in. Muzeum Stanu Sonora i Muzeum Indian Seri.

Na wybrzeżu, ok. 100 km na zachód od miasta, znajduje się Zatoka Kino, podzielona dziś na miasteczko rybackie tradycyjne Stare Kino (Kino Viejo) i 11 km kosmopolitycznych plaż zwanych Nowe Kino (New Kino). Z pobliskiego portu Punta Chueca, zamieszkałego przez indian, przez wąski “diabelski przesmyk”, można udac się na jednodniową wyprawe na największą wyspę Meksyku, czczoną przez indian Seri jako ich świętą kolebkę, do rezerwatu biosfery Isla Tiburon.

http://24.media.tumblr.com/59609803d0a4d496382ef0038e3d4c5e/tumblr_mghq8okhYY1r7u63zo1_1280.jpgDroga do przygranicznego i żyjącego przemysłem miasta Nogales wiedzie przez Magdalena de Kino, które zawdzięcza swoją nazwę urodzonemu w tyrolskich górach i pochowanemu w centrum miasta jezuicie, Francisco Eusebio Kino. Po 150 latach nieudanych prób sformalizowania hiszpańskiej obecności w regionie, w końcu XVII w. niestrudzony podróżnik Padre Kino dokonał tytanicznej pracy ewangelizayjnej, zakładając różaniec prawie 20 misji, organizując uprawy i hodowle, opracowując słowniki języków indiańskich, chrzcząc, eliminując intrygi, walcząc o przywileje dla rdzennych mieszkańców i publikując książki z dziedziny astronomii oraz filozofii.

Drogi po najgorętszej na świecie, zarośniętej kandelabrowymi kaktusami saguaro i kwitnącymi mniszkami lekarskimi, po jednej z największych pustyni, pełnej życia Desierto de Sonora, na granicy stanów Sonora i Arizona, prowadzą do Arizony i do Kalifornii. W pobliżu pustyni Desierto de Altar znajduje się jeden z najpopularniejszych w ostatnich latach kurortów północnego Meksyku, Puerto Peñasco, oferujący coraz lepszą infrastrukturę hotelową, restauracyjną i rekreacyjną dla zjeżdżających tu zza pobliskiej granicy gości. Stąd, przez parki narodowe Alto Golfo de California i El Pinacate, lub przez imponujące widokami Cerro de Machorro na wybrzeżu, i dalej przez Mexicali, rozpoczyna się wjazd się do meksykańskiej Baja California.

Informacje praktyczne

Gastronomia

Acapulco, Kookaburra, międzynarodowa, owoce morza, tuńczyk                                 

Zihuatanejo, La Sirena Gorda(Paseo Pescador 90), owoce morza, langusta                                                      

Puerto Vallarta, Vitea, (Libertad 2, Zona Centro),owoce morza, ryby                                                            

Mazatlan, Pedro i Lola, (Constitucion 529, Centro), kuchnia meksykańska i owoce morza 

Hermosillo, Xochimilco (Alfonso Durazno 51), kuchnia regionalnahttp://www.singingshamantraders.com/images/huichol1.jpg

 

Na zakupy

Miasta nadbrzeżne, wyroby z muszli, hamaki, rękodzielnicze pamiątki wakacyjne, t-shirts 

Comala,wyroby z drewna, maski, kosze i plecionki, sztuka ludowa                                                            

Tepic, Casa Aguilar, centrum Tepic oraz dzielnica Zitacua, rękodzieło indian Huicholes    

Cosala, bogaty wybór wyrobów ze skóry, hamaki, tkaniny                

Alamo, wyroby z drewna, z liści palmy, ze szkła, biżuteria, instrumenty muzyczne, tekstylia indian

 

Wypożyczalnie Samochodowe

Acapulco, Ixtapa, Colima, Puerto Vallarta, Mazatlan, Hermosillo, w hotelach 4*/5* i na lotniskach.

 

Aktywnie

Acapulco, jazda quadami po plaży, loty ze spadochronem z plaży, bungee, kanały mangrowe i skutery wodne na lagunie Tres Palos, wyprawy na ryby, rejsy po Lagunie Coyuca  

Colima, trasy trekkingowe, wspinaczkowe, konne i rowerowe w Parku Narodowym

Fuego i Manantlan. Możliwość zdobycia szczytu, 4335m, tylko w okresach niskiej aktywności wulkanu.Paralotniactwo. 

Puerto Vallarta, rejsy i wyprawy morskie, ekspedycje górskie 4x4 do małych wiosek i starych hacjend. Laguny w rejonie Mascota: Laguna Juanacatlan i Presa Corrinchis: narty wodne, kajaki, trasy rowerowe i trekking. Sporty wodne w morzu: kajaki, katamarany, nurkowanie. Wyprawa na Wyspy Marietas. Sezonowo podglądanie żółwii i wielorybów.                                                                                                              

Alamos, magia miasteczka i kolonialnych wiosek Minas Nuevas czy Promontorios idzie w parze z magią okolicznej przyrody wpisanego na listę rezerwatów biosfery Sierra de Alamos - Rio Cuchujaqui oraz magią pobliskich społeczności indian Guarijios i Mayos, zachowujących prastare tradycje w miasteczkach Mesa Colorada, Guajaray czy Bavicora, do których jest dostęp szutrowymi drogami i 4x4.                       

Pustynia Sonora, trekkingi i jazda konna po pustyni, rajdy 4x4, wyprawy do “morskich kraterów” Pinacate, nurkowanie na pustynnym wybrzeżu Guaymas, wyprawy do świata Indian Seri w Kino.

 

Dla Dzieci

Acapulco, Park Wodny CICI, Playa Icacos, baseny, zjeżdżalnie, sztuczna fala, foki i delfiny                  

Ixtapa, pływanie z delfinami Delfiniti, park wodny Magic World, park przygód Parque Aventura            

Puerto Vallarta, parki wodne i tematyczne Splash i Aquaventuras, pływanie z delfinami Dolphin Adventure,                                                                                                                                                                   

Mazatlan, park wodny Mazagua, Akwarium, Park Botaniczny                                                                   

Hermosillo, ogród botaniczny Centro Ecologico de Sonora poświęcony bogatej faunie i florze pustynnej wraz z obserwatorium astronomicznym.



ZAMÓW PODRÓŻ
x

Zamów podróż

Podaj nam oczekiwania wobec wyjazdu, przybliżone daty oraz liczbę osób, przygotujemy podróż specjalnie dla Ciebie.
Jeśli zostawisz swój email, kopia zostanie przesłana na Twój email Nr telefonu ułatwi nam kontakt z Tobą