Biznes w Meksyku

Biznes w Meksyku?

Meksyk jest trzecim partnerem handlowym Polski w Ameryce Łacińskiej, po Brazylii i Argentynie. Jako trzynasta gospodarka świata oraz członek NAFTA, OECD, G-20, WTO, posiada układy o wolnym handlu z 44 państwami świata; m.in.: UE, USA, Kanada, Japonia, AŚ, Izrael, Chile, Kolumbia szacowane na ok. 1 mld konsumentów.

Głównymi problemami prowadzenia interesów na terenie Meksyku jest korupcja, przestępczość, duży poziom nierówności społecznych, gospodarka uzależniona od USA, stały spadek konkurencyjności, biurokracja, skomplikowane i arbitralne procedury celne. W tym samym czasie do największych atutów należy stabilność makroekonomiczna, stosunkowo otwarta gospodarka, strefa wolnego handlu UE-Meksyk, rozmiar i nienasycenie rynku oraz dobra opinia nt. produktów europejskich.

Wielkie znaczenie w biznesie posiada budowanie kontaktów prywatnych. Podczas oficjanych rozmów dominują formy grzecznościowe oraz wzajemnie dowartościujące: proszę pana czy proszę pani, señor, señora, panie magistrze czy pani magister, licenciado, licenciada. Cierpliwość się opłaca, podczas gdy brak cierpliwości bądź zdenerwowanie odbierane są za biznesowa faux pas. Sukces zależy często od udzielania się towarzyskiego podczas którego bardzo ważne pozostają gesty, takie jak obejmowanie czy poklepywanie się oraz słowa podkreślające zażyłość. Warto utrzymywać stałe kontakty osobiste bądź telefoniczne, nawet gdy nie ma w danym momencie bezpośredniej potrzeby takiego kontaktu. Brak optymizmu czy próby krytykowania nigdy nie będą odbierane jako konstruktywne myślenie, mają wręcz posmak złowróżbny i jest zdecydowanie w złym tonie próbowanie wykazywania czegoś za pomocą wskazywania na błędy. Meksykanie nie potrafią odmawiać wprost, w związku z czym nawet handlowe rozmowy wymagają dużych umiejętności lektury kodów obecnych w przemilczeniach, w zmianie tematu, bądź w nie dokończonych odpowiedziach. Podczas gdy ogólna względność czasu i wrodzona nieśpieszność nakazują spokój i powolne podejmowanie decyzji, w interesach dominuje zawsze ten, kto jest w stanie zadziałać szybciej i bardziej zdecydowanie niż konkurencja.ZAMÓW PODRÓŻ
x

Zamów podróż

Podaj nam oczekiwania wobec wyjazdu, przybliżone daty oraz liczbę osób, przygotujemy podróż specjalnie dla Ciebie.
Jeśli zostawisz swój email, kopia zostanie przesłana na Twój email Nr telefonu ułatwi nam kontakt z Tobą