04 Flora

Co rośnie w Meksyku

Meksyk, z bogactwem lasów deszczowych, iglastych i mangrowych oraz roślinności sawann i pustyni należy do najbardziej obdarowanych przez naturę miejsc naszej planety.

Po odkryciach geograficznych w XV w., wiele roślin rozpoczęło stąd trwające do dziś dnia swoiste "podróże po świecie", a część z nich stała się nieświadomym składnikiem naszej „rodzimej” kuchni, medycyny i codziennego życia. Na polach Meksyku spotkamy „rozkołysane źdźbła” amarantu, którego cenne nasiona zawierają odpowiedniki zwierzęcych białek. Boską sławą cieszyły się od najdawniejszych czasów rosnące w wilgotnym klimacie drzewa kakao, którego kwiaty zapylane są przez komary, owoce są symbolem ludzkiego serca, a ziarna funkcjonowały w czasach prehiszpańskich jako moneta. Z nich otrzymuje się napój królów, czekoladę.

Najważniejsza i najpopularniejsza roślina Meksyku, kukurydza, uprawiana jest na terenie całego kraju. Wg wiary Majów to właśnie z kukurydzy pochodzi człowiek.Wsród owoców najczęściej spotkamy typowe dla klimatów tropikalnych: pomarańcze, mandarynki, limonki, banany, ananasy, papaje, arbuzy, melony czy kokosy. Charakterystyczny jest błędnie kojarzony z warzywem i rosnący na wysokich drzewach owoc avocado. Na niskich drzewach rośnie przypominająca rajskie jabłko kwaskowata i wykorzystywana w sokach guayaba. W tropikalnych lasach spotkać można trudną do oszacowania liczbę drzew z owocami z rodziny pigw: skuteczna w zapobieganiu chorobom raka guanabana, z braku jabłoni funkcjonujący w pierwszych tłumaczeniach Biblii na języki indiańskie jako zakazany owoc chicozapote, czy ulubiony owoc Jana Pawła II, mamey. Na polach upraw kaktusowych pojawi się bardzo popularny owoc opuncji, tuna. Z Meksyku pochodzą pozostające głównym składnikiem lokalnej diety warzywa: dynia, fasola, rzepa, przypominająca kolczastą gruszkę czajota, słodkie ziemniaki czy zielony i czerwony  gatunek pomidora. Najbardziej popularnym z warzyw pozostaje papryczka chile, występująca w kilkudziesięciu odmianach różniących się wielkością i smakiem, ale zawsze bardzo ostra.

Dwie rośliny kojarzone są natychmiast z meksykańskim tropikiem: występujący w wielu odmianach pieprz oraz harmonizująca smaki wszystkich używanych do potraw składników, królowa przypraw, wanilia. W uprawach na terenie całego kraju pojawi się też niezbędna w wielu potrawach nać kolendry. Od najdawniejszych czasów wykorzystuje się właściwości medyczne wielu roślin. Trująca żywica zwanego „czarnym trucicielem”, popularnego w lasach deszczowych chechem, posiada swoje antidotum w czerwonej korze i liściach zwanego“ nagim indianinem” drzewa chaca. Występujące na terenie całego kraju yerba buena czy epazote, są podstawą tradycyjnego ziołolecznictwa. Obecny w godle kraju kaktus opuncji skutecznie leczy cukrzycę, a aloes stosuje się na poparzenia i przy leczeniu chorób skóry. 

Szczególne miejsce wśród meksykańskich roślin zajmują tzw. „święte rośliny”, do dnia dzisiejszego wykorzystywane w religii i w medycynie, jak np. pustynny kaktus peyotl czy górskie grzyby teonanacatl. Występujący na terenie większej części kraju puchowiec pięciopręcikowy, ceiba, to obdarzone czcią mitologiczne drzewo Majów. Blisko niego rosną często drzewa żywiczne, przede wszystkim pom, z którego otrzymuje się kadzidło copal do celów ceremonialnych. W klimacie gorącym i wilgotnym spotyka się wykorzystywany od najdawniejszych czasów tytoń, a na stokach gór w południowej części kraju dojrzewa kawa.

Winogrona uprawiane są w północnym Meksyku, w okolicach Queretaro i w Dolinie Guadalupe w meksykańskiej Kalifornii. Najczęściej spotykane rośliny użytkowe, bawełna i agawa, z której dodatkowo produkuje się m.n. mezcal i tequilę, rosną w różnych odmianach na terenie całego kraju. Gatunkiem agawy wytwarzającym najtrwalsze włókna jest sizal, obecny na polach całego północnego Jukatanu. Popularną palmę chit i trawę zacate zbiera się z lasów jako strzechę do krycia dachów, a jedno z najcenniejszych drzew lasu tropikalnego, kauczukowiec zapote, nacinane jest co roku w porze deszczowej, aby produkować żywiczną gumę do żucia, chicle. Najbardziej znaną meksykańską rośliną ozdobną jest prawdopodobnie poinsettia, nazwana przez Hiszpanów gwiazdą betlejemską, ponieważ zakwita w okresie Bożego Narodzenia.



ZAMÓW PODRÓŻ
x

Zamów podróż

Podaj nam oczekiwania wobec wyjazdu, przybliżone daty oraz liczbę osób, przygotujemy podróż specjalnie dla Ciebie.
Jeśli zostawisz swój email, kopia zostanie przesłana na Twój email Nr telefonu ułatwi nam kontakt z Tobą