15 Samochodem po Meksyku

Samochodem po Meksyku

Własna podróż wynajętym samochodem po Meksyku posiada wiele zalet, ale posiada również wady. Im bardziej będziemy świadomi ujemnych stron tego sposobu podróżowania, tym łatwiej mamy szansę ograniczyć je do minimum.

Wypożyczalnie samochodowe renomowanych firm: Avis, Hertz, Budget, Ejecutivo, etc., znajdują się praktycznie w każdym mieście. Respektowane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy, na którym możemy poruszać się po kraju tak długo jak ważna jest nasza wiza turystyczna. Niezbędna jest karta kredytowa. Specyfiką meksykańskich wypożyczalni jest fakt, iż nie współpracują one ze sobą i nie uda nam się zaplanować podróży tak, by bez dodatkowego kosztu wypożyczyć pojazd w jednym miejscu, a oddać go w innym. Koszt tzw. drop off, czyli oddania np. w Cancun samochodu wypożyczonego np. w Mieście Meksyk to, zależnie od rodzaju pojazdu, ok. 800 USD.

Wypożyczane w uznanych miejscach samochody są nowe i dobrze przygotowane technicznie do jazdy. Wszystkie wynajmowane auta są ubezpieczone w systemie OC i istnieje możliwość dokupienia ubezpieczenia AC. Przy potwierdzaniu ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na sposób sformułowania odpowiedzialności użytkownika auta. Niższa taryfa ubezpieczenia OC i AC może pokrywać np. tylko 90% lub 95% ewentualnych szkód, a niektóre samochody, np. jeepy, mogą mieć klauzulę wyłączenia, uniemożliwiającą ubezpieczenie pojazdu w 100%.

Nie jest częścią pracy obsługi wypożyczalni informowanie klientów na temat specyfiki jazdy po Meksyku. Do udanej wyprawy samochodowej będzie nam niezbędna dobra mapa drogowa. Należy zatankować zawsze kiedy jest to możliwe i przyjąć system jazdy na trzy czwarte baku. Niełatwo jest na niektórych trasach spotkać odpowiednie miejsce na zjedzenie czegoś lub odpoczynek. Zdarzają się górskie odcinki np. 120 km, na które trzeba liczyć ponad pięć godzin jazdy. Krainy gęstych mgieł, gdzie nie da się podróżować z prędkością większą niż kilka lub kilkanaście kilometrów na godzinę. Barykadujące drogi obsuwy skalne. Oprócz stanu nawierzchni oraz górzystego ukształtowania terenu, na czas jazdy mają też duży wpływ częste roboty na drogach, standardowe kontrole wojskowe, punkty graniczne pomiędzy stanami, karawany tirów, mijane wioski, blokady dróg będące sposobem zarabiania niektórych miasteczek, a także fatalne miejscami oznakowanie dróg i mylnie podawane odległości do celu. Prawdziwym przekleństwem wielu kierowców są popularne na głównych drogach reduktory prędkości, tzw. „leżący policjanci” – topes.

Należy parkować w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej strzeżonych. O tyle o ile w dzień zaleca się daleko posuniętą ostrożność jazdy, zdecydowanie z wielu powodów odradza się jeżdżenie po zmroku, szczególnie poza miastami i autostradami. W Meksyku prawie nie spotyka się radarów. Kierowcy samochodów osobowych, świadomi niepewnych warunków szos, jeżdżą ostrożnie i powoli, czego niestety nie da się powiedzieć o kierowcach dużych samochodów dostawczych, którzy znając trasy na pamięć, jeżdżą najczęściej z prędkością ograniczoną wyłącznie do mocy swego silnika oraz stopnia zakrzywienia terenu. Przestrzeganie ograniczeń prędkości i asekuracyjna jazda, to najlepszy sposób, żeby uniknąć kontaktów z policją, które zawsze oznaczają stratę czasu, a nierzadko również gotówki. Zdarzają się miejscowości, takie jak np. Taxco, czy stolica Miasto Meksyk, w których nawet bardzo wprawny, ale nie znający lokalnych uwarunkowań kierowca powinien rozważyć dla własnej wygody i bezpieczeństwa zostawienie auta na parkingu i poruszanie się po mieście lokalnie dostępnymi środkami transportu. Inaczej jest w kurortach. Tutaj łatwo wypożyczyć auto, drogi są lepsze i lepiej oznakowane, i bezpieczniej jest się tu poruszać po okolicy.



ZAMÓW PODRÓŻ
x

Zamów podróż

Podaj nam oczekiwania wobec wyjazdu, przybliżone daty oraz liczbę osób, przygotujemy podróż specjalnie dla Ciebie.
Jeśli zostawisz swój email, kopia zostanie przesłana na Twój email Nr telefonu ułatwi nam kontakt z Tobą