17 Przygoda w Meksyku

Przygoda w Meksyku

W miastach i wioskach, w górach, na płaskowyżu i na nizinach, w wodzie i pod wodą, podróże po Meksyku kojarzą się z aktywnością i przygodą. Kraj obfituje w miejsca mało znane, trudno dostępne, które zadziwiają pięknem i majestatycznością. Nawet jednak te najbardziej turystyczne trasy można zaplanować w sposób alternatywny, docierając w miejsca popularnych atrakcji z poczuciem satysfakcji, które daje oryginalny sposób dotarcia, kontakt z przyrodą, z ludźmi oraz często pełen smaków kontakt z tradycyjnymi potrawami odwiedzanych społeczności. Na wysokich szczytach, praktycznie cały rok przykrytych śniegiem, istnieją doskonałe warunki do wspinaczki i górskiego trekkingu.

Najwyższa i najpopularniejsza wśród zdobywców góra Meksyku to Pico de Orizaba (Citlaltépetl, 5747 m) oraz służąca jako wprawka do niego „śpiąca kobieta”, Iztacihuátl (5286 m). Na widoczny w pobliżu stolicy stożek wulkaniczny Popocatépetl (5452 m) nie ma możliwości wejścia z powodu dużej w ostatnich latach aktywności wulkanu. Zdobywanie szczytów wymaga doskonałej kondycji i odpowiednich przygotowań, w tym rozpoznania niebezpieczeństw obsuwów skalnych bądź lawin oraz niewielu miejsc schroniskowych, gdzie możliwe jest bezpieczne rozbicie obozu. Można wchodzić na niższe szczyty, pomiędzy cztery i pięć tysięcy metrów, takie jak Nevado de Toluca, La Malinche, Nevado de Colima, Cofre de Perote, El Mirador, Tacana czy Telapón i dziesiątki szczytów powyżej trzech tysięcy metrów, ale warto pamiętać, że trasy w większości przypadków nie są oznakowane i zaleca się chodzenie po wysokich górach w towarzystwie znającego trasę lokalnego przewodnika.  

Większą część Meksyku zajmują góry od 500 m do 3000 m i tu też jest najwięcej możliwości do górskiej przygody. Krajobrazowe jednodniowe lub wielodniowe trasy trekkingowe znajdują w Parkach Narodowych praktycznie w każdym regionie kraju. Celem spacerów górskich mogą być wysokie wodospady, np. Basaseachi czy Tamul, gorące źródła Tolantongo, lub też bardziej rekreacyjne kaskadowe tarasy wodne na rzekach Micos, Granadas, Misol Ha, Usumacinta, Golondrinas, Agua Azul, czy też kanion Sumidero.

Rafting dla początkujących i bardzo zaawansowanych dostępny jest w wielu regionach kraju, m.in. w stanie Morelos, Veracruz czy Oaxaca. Środkowy Meksyk posiada świetne warunki do uprawiania speleologii i eksploracji podziemnych rzek, które można łączyć z noclegami na plaży.

Wygasłe wulkany w Parku Nevado de Toluca zadziwiają księżycowymi krajobrazami, a czynne wulkany w Parku Tancitaro pozwalają na zdobywanie rozgrzanych szczytów, z których rozciągają się widoki na np. wystające wieże kościoła zalanego lawą miasta. Szczególnym wyzwaniem mogą być wyprawy na pustynie, np. do malowideł naskalnych w Sierra de San Francisco w Kalifornii, do oaz szmaragdowej wody w Cuatro Cienagas, czy do osławionej deszczami meteorytów Zona de Silencio. Celem ekspedycji mogą być w końcu cuda natury, jak Piedra Volada w Miedzianym Kanionie, najgłębsza dziura w ziemi Sotano de Golondrinas, największy monolit Ameryki Peñade Bernal, las wapiennych maczug w Sierra de Organos czy obserwacja migracji milionów motyli monarszych.Wybrzeże i południowo wschodnie tereny nizinne niosą ze sobą serie przygód wodnych, od podglądania fregat, pelikanów i flamingów, czy też krokodyli i manatów, po wyprawy w głąb morza w poszukiwaniu rekinów, delfinów, wielorybów czy morskich żółwi. Labirynty lasów mangrowych pozwalają na eksploracje nadmorskich lagun, dopłynięcie do trudno dostępnych ruin najstarszego hiszpańskiego kościoła na kontynencie, bądź dostępnych wyłącznie podczas przypływów ruin ponad trzydziestometrowej piramidy wzniesionej z muszli.

Wiele przygodowych tras łączy się z możliwością docierania do zapomnianych bądź zmarginalizowanych indiańskich wiosek z prastarymi tradycjami rzemieślniczymi, religijnymi i medycznymi. Także do będących niegdyś ośrodkami życia hiszpańskich hacjend, do rzadkich tropikalnych upraw na odległych stokach i do zagubionych śladów prekolumbijskich kultur, do których prawie zawsze istnieją alternatywne dla typowo turystycznych sposoby dotarcia. Rafting i trekkingi można dodatkowo łączyć z jazdą konną lub rowerową, bądź rajdami quadów lub jeepów. Na wyrównanych terenach płaskowyżu istnieją doskonałe warunki do powietrznych przygód z użyciem paralotni, np. w Valle de Bravo, bądź balonów wznoszących się ponad szczytami wysokich piramid. Niektóre z miejsc mają bardzo podstawową infrastrukturę i planując wyprawę od początku trzeba przygotować się na noclegi w skromnych warunkach, bądź wręcz w hamakach czy namiotach. Tym niemniej ekoturystyczne biura podróży działają na terenie całego kraju i mają w swojej ofercie dobrze przygotowane imprezy organizowane w swojej okolicy.



ZAMÓW PODRÓŻ
x

Zamów podróż

Podaj nam oczekiwania wobec wyjazdu, przybliżone daty oraz liczbę osób, przygotujemy podróż specjalnie dla Ciebie.
Jeśli zostawisz swój email, kopia zostanie przesłana na Twój email Nr telefonu ułatwi nam kontakt z Tobą