05 Fauna

Co żyje w Meksyku

Na terenach Meksyku żyje ponad 10% wszystkich gatunków zwierząt występujących na świecie, największa liczba gatunków gadów, i ponad tysiąc gatunków ptaków. Na terenie całego kraju spotkać można będące pod ochroną pancerniki i chętnie udomawiane ostronosy. Zimnokrwiste iguany wygrzewają się słońcu i na gałęziach drzew, podczas gdy żółwie i krokodyle, od mniejszych kajmanów po dochodzące do 7 m długości żółte krokodyle, łatwo spotkać w rzekach i na lagunach.

Wśród niezliczonych gatunków węży, szczególny respekt budzi boa dusiciel, wąż koralowy czy, darzony starożytnym kultem symbol ziemi, grzechotnik. Dodatkowo skorpiony o różnym stopniu toksyczności i inne pajęczaki, w tym tarantule, a także drapieżne pumy powodują, że spacery po lasach kojarzone są częściej z potencjalnym niebezpieczeństwem niż z przyjemnością kontaktu z naturą. Wiele z nich znajduje się w kręgu zainteresowań kolekcjonerów i myśliwych, choć ci ostatni najchętniej polują na jelenie, króliki, różne odmiany leśnych gryzoni aguti i charakterystyczne z kręgu białej sierści wokół szyi dziki pecari. Dodatkowo w większości regionów kraju występują różne odmiany indyków i bażantów oraz wiele ptaków drapieżnych, orły, jastrzębie czy krogulce. Padlinożerne sępy kojarzone są prawie zawsze ze śmiercią, podczas gdy miniaturowe i poruszające nieprzerwanie skrzydłami kolibry są od dawnych czasów symbolem witalności i życia.

Na północy Meksyku zdarza się spotkać “wilka prerii”, cieszącego się złą sławą choć nieszkodliwego dla człowieka kojota. W rejonach suchych występuje żółw pustynny i będący pod ścisłą ochroną w meksykańskiej Kalifornii dziki baran borrego cimarron. W wodach żyje wiele gatunków rekinów i mant, a na plaże wychodzą składające w sierpniu jaja żółwice i szukające słońca lwy morskie.

W zimie odbywają się szczególne spektakle przyrody. Do zachodniego wybrzeża przypływają tysiące szarych wielorybów i do umiarkowanych klimatem lasów przylatują miliony motyli monarszych. W środkowej części kraju do dnia dzisiejszego przetrwał obecny w starożytnej mitologii, jedyny w czasach prehiszpańskich udomowiony czworonóg, nie posiadający sierści aztecki pies xoloitzcuintli.

Przetrwały również prastare zwyczaje zbierackie. Z kaktusa opuncji zbiera się larwę koszenili do produkcji pigmentu karminu. Do jedzenia zbiera się m.in. robaki agawowe, koniki polne i bogate w jod pluskwy jumil, z których w oklicach Taxco robi się popularne sosy.

Najbogatsze w faunę są deszczowe lasy tropikalne południowej części kraju. Występują tu małpy, m.in. pokonujące codziennie ogromne odległości w poszukiwaniu pożywienia rodziny czepiaków i żyjące w hierarchicznych społeczeństwach wyjce. Broniąca się skutecznie przed drapieżnikami kolczatka i leniwy w ruchu, bezbronny mrówkojad żerują nocą, prawie nie schodząc z drzew. Największy dziki ssak leśny na kontynencie, dochodzący do 400 kg wagi samotnik tapir, nie posiada zagrożeń, poza człowiekiem. Podobnie jaguar, największy drapieżnik i symbol słońca w czasach starożytnych, mimo, że znajduje się pod ścisłą ochroną, pada ofiarą łowców kłów i cennej skóry. W wysokich kopułach drzew lasu deszczowego żyje ptak quetzal, poszukiwany ze względu na cenne pióra dochodzące do półtorej metra długości i będący jednocześnie od czasów mitycznych symbolem nieba, wolności i władzy.



ZAMÓW PODRÓŻ
x

Zamów podróż

Podaj nam oczekiwania wobec wyjazdu, przybliżone daty oraz liczbę osób, przygotujemy podróż specjalnie dla Ciebie.
Jeśli zostawisz swój email, kopia zostanie przesłana na Twój email Nr telefonu ułatwi nam kontakt z Tobą