07 Znani Ludzie

Znani ludzie

Słynni ludzie posiadają specjalny społeczny status. Nie każdy chciałby żyć tak jak oni, ale wszyscy chętnie korzystają z ich blasku. Nie inaczej bywało i jest w Meksyku.

W historii Meksyku wiele postaci odcisnęło swoje piętno nie tylko na swoim kraju, ale również na losach całego kontynentu. Nie wszyscy posiadają dziś z tego powodu pomniki. Takim przykładem może być Hernan Kortez, największy konkwistador wszechczasów, który umarł w biedzie i zapomnieniu w Sewilli. Podobnie Moctezuma II, dziewiąty władca Azteków, ukamienowany przez swoich rodaków za bierność w walce z Hiszpanami, skazany został na publiczne zapomnienie. Malinche, indiańska kochanka i tłumaczka Korteza, to dziś symbol zdrady i preferowania obcego przed tym, co własne. Inaczej Cuitlahuac, który poprowadził poprzedzający masakrę Smutnej Nocy atak na Hiszpanów i Cuauhtemoc, ostatni władca imperium mexica, wspominani dziś na każdym kroku jako bohaterowie walk o suwerenność narodu.

Dwóch księży, Miguel Hidalgo i Jose Maria Morelos, stało na czele sił zbrojnych podczas wojen, którym Meksyk zawdzięcza niepodległość. Obydwaj zostali najpierw ekskomunikowani, a później straceni przed plutonem egzekucyjnym. Z kolei dwóch polityków, którzy walczyli po tej samej stronie przeciwko francuskiej inwazji w 1862 r., zostało później prezydentami. Indianin, Benito Juarez, wspominany jest jako najwybitniejszy prezydent Meksyku, gdy tymczasem gen. Porfirio Diaz, nosi piętno dyktatora.

Dwóch najsłynniejszych meksykańskich rewolucjonistów zostało zamordowanych w zdradzieckich pułapkach. Emiliano Zapata stał się po śmierci symbolem meksykańskiego ruchu chłopskiego, podczas gdy Pancho Villa, został pośmiertnie zdekapitowany, a jego głowa wywieziona za nagrodą do USA. Ostatni żyjący rewolucjonista, przywódca ruchu zapatystów w utopijnej walce o prawa Indian, Subcomandante Marcos, do dziś mieszka w stanie Chiapas. Dwóch w końcu najbogatszych ludzi swych epok. Jose de la Borda, właściciel legendarnych żył srebra w czasach kolonialnych, pomagał Karolowi III, fundując statki królewskiej Armady w wojnie z Anglią. Carlos Slim, najbogatszy człowiek świata początków XXI w., jest dziś z pewnością najbardziej wpływowym biznesmenem Meksyku. 

Meksyk znany jest w świecie ze swojej sztuki. W czasach kolonialnych wybitne dzieła tworzyli malarze, m.in. Miguel Cabrera, który ponad połowę swego dorobku poświęcił Matce Boskiej z Guadalupe czy Cristobal de Villalpando, twórca dzieł wyłącznie o tematyce sakralnej. To jednak sięgające tradycjami do czasów prehiszpańskich malowidła naścienne, murale, są najbardziej znanym przykładem meksykańskiego malarstwa. Najsłynniejszym muralistą jest bez wątpienia Diego Rivera, którego dzieła z nutą lewicujących poglądów spotkać można w wielu publicznych gmachach Meksyku, m.in. w Pałacu Narodowym. Frida Kahlo, dwukrotnie żona Diego, z uwagi na problemy zdrowotne malowała głównie na leżąco, a stworzony przez nią styl łączący przeżycia wewnętrzne z elementami sztuki ludowej zapewnił jej sławę najwybitniejszej malarki na świecie.

Podróżując po Meksyku łatwo natknąć się na dzieła wybitnych meksykańskich architektów. Trzy tak odmienne budowle jak Stadion Azteków, Muzeum Antropologiczne i Bazylika Guadalupe połączył wspólnymi cechami funkcjonalnego rozmachu Pedro Ramirez Vasquez. Luis Barragan, którego dom w Mexico City znajduje się na liście zabytków Unesco, stworzył w drugiej połowie XX w., zdumiewającą prostotą, syntezę sztuki europejskiej z tradycyjną architekturą meksykańską.

Sięgająca ponad dwóch tysięcy lat meksykańska literatura posiada swoje inspiracje w starożytności. Nezahualcoyotl, władca Texcoco, mędrzec, poeta i filozof pozostaje inspiracją świeckiej i religijnej liryki współczesnej. Nazywana “dziesiątą muzą“ Sor Juana Ines de la Cruz, najwybitniejsza poetka języka hiszpańskiego czasów kolonialnych, sprzedała swoją bibliotekę i porzuciła pisanie, by opiekować się chorymi zakonnicami. W XX w. przy okazji boomu literatury latynoamerykańskiej sławę zdobył Carlos Fuentes, przede wszystkim opowiadaniem “Aura”, Elena Poniatowska i Juan Rulfo, autor uznanej za najwybitniejszą powieść meksykańską “Pedro Paramo. Książką, która najlepiej opowiada o charakterze Meksyku jest prawdopodobnie “Labirynt samotności, noblisty Octavio Paza.

Meksykański film przeżywa w ostatnich latach doskonały okres. Salma Hayek zdobyła sławę m.in. w “Desperado” i “Frida”, a Gael Garcia, najczęściej nagradzany aktor młodego pokolenia, znany jest z mistrzowskich ról w świetnie oddających meksykańskie klimaty filmach “Amores Perros” czy “I twoją matkę też”. Carlos Santana wprowadził do muzyki wyjątkowe brzmienie gitary.Tymczasem w sporcie najczęściej rozpoznawany na świecie pozostaje król strzelców hiszpańskiej ligi, trzykrotny mundialista Meksyku, Hugo Sanchez.



ZAMÓW PODRÓŻ
x

Zamów podróż

Podaj nam oczekiwania wobec wyjazdu, przybliżone daty oraz liczbę osób, przygotujemy podróż specjalnie dla Ciebie.
Jeśli zostawisz swój email, kopia zostanie przesłana na Twój email Nr telefonu ułatwi nam kontakt z Tobą