03 Geografia

Przez góry, lasy, plaże i pustynie

Prawie siedmiokrotnie większy od Polski, położony na obszarze niespełna dwóch milionów kilometrów kwadratowych (1,964,375), pomiędzy 14°32'a 32°43' szerokości geograficznej północnej i 86°42' a 118°27' długości geograficznej zachodniej, Meksyk zamieszkany jest przez ponad 108 milionów mieszkańców.

Meksyk ma linię brzegową o długości ponad jedenastu tysięcy kilometrów (11,122 km), z urozmaiconym wybrzeżem, oraz ponad 200 wysp na oblewającychkraj wodach Morza Korteza, Oceanu Spokojnego, Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Ponad połowę kraju zajmują obszary półpustynne i pustynne zdominowane przez klimat gorący i suchy, na pozostałym terytorium występuje klimat półwilgotny, wilgotny, umiarkowany, chłodny, a nawet górskie krainy wiecznych śniegów. Duże połacie terytorium kraju zajmują lasy. W środkowym i południowym Meksyku dominują typowe dla niskich gór lasy iglaste, które na południowo wschodniej nizinie ustępują miejsca równikowym lasom deszczowym. Gęsta dżungla, zwana pod rodzimą nazwą selva, obfituje w tych regionach w rzadkie gatunki drzew i roślin posiadających bogate właściwości użytkowe i medyczne.

Meksyk nie jest płaski, w żadnym tego słowa znaczeniu. Ponad 80% terytorium kraju zajmują góry, potocznie i wspólnie zwane Sierra Madre, w tym trzy wulkaniczne pięciotysięczniki, Pico de Orizaba (Citlaltépetl, 5747 m), Popocatépetl (5452 m) i Iztaccihuátl (5286 m), siedem wzniesień powyżej czterech tysięcy metrów (Nevado de Toluca, La Malinche, Nevado de Colima, Cofre de Perote, El Mirador, Tacana, Telapón) i dziesiątki szczytów powyżej trzech tysięcy metrów. Tuziny rzek przepływają pod ziemią tworząc jaskinie i mikroekosystemy, i żłobiąc terytorium Meksyku wlewają swe wody do Oceanu Atlantyckiego, np. Lerma i Balsas, i Oceanu Spokojnego, jak np. Rio Bravo, Papaloapan, czy Grijalva. Wysokie góry, potężne płaskowyże i głębokie kaniony zamieniają się w południowo-wschodniej części kraju w okresowe depresje i rozległe równiny podziurawione podziemnym labiryntem rzek i wodnych studni,zwanych cenote. W północnej części kraju krajobraz sawannowy i stepowy ustępuje w wielu miejscach z rzadka tylko porośniętym kaktusami pustyniom, z których najbardziej znane to Desierto de California czy porównywana do trójkąta bermudzkiego, obdarzona szczególnym polem magnetycznym Zona de Silencio.

Meksyk położony jest w strefie tropikalnej, pory roku niewiele różnią się od siebie i praktycznie cały czas występują tu wysokie temperatury, około 20–25 stopni C. Typowy dla strefy międzyzwrotnikowej podział roku na tzw. porę suchą, od listopadado kwietnia, w której prawie nie padają deszcze, i tzw. porę deszczową, od maja do października, w której prawie codziennie pada regularny, najczęściej krótkotrwały i obfity, wieczorny deszcz, mimo swej specyfiki, praktycznie nie przeszkadza w podróży w żadnym miesiącu roku. Natomiast lepiej nie planować wypoczynku w nadmorskich kurortach w okresie od połowy sierpnia do połowy października, ze względu na prawdopodobieństwo tzw. zagrożenia huraganowego w regionie. W tym okresie występują silniejsze wiatry, które powodują wysokie fale na oceanie, trwające kilka dni deszcze, obniżenie temperatury etc. Na nizinach, na wschodnim i zachodnim wybrzeżu oraz na półwyspie Jukatan, prawie zawsze należy się spodziewać wilgotnych upałów. W górach północnego oraz środkowego i południowego Meksyku, gdzie występuje suchy klimat kontynentalny, może dochodzić do dużych różnic temperatur pomiędzy gorącymi dniami i chłodnymi nocami. Zimy, w sensie okresu roku z ujemnymi temperaturami, praktycznie nie ma, w związku z czym czasem mawia się, że pora nocna w miesiącach od grudnia do marca to tropikalna zima.



ZAMÓW PODRÓŻ
x

Zamów podróż

Podaj nam oczekiwania wobec wyjazdu, przybliżone daty oraz liczbę osób, przygotujemy podróż specjalnie dla Ciebie.
Jeśli zostawisz swój email, kopia zostanie przesłana na Twój email Nr telefonu ułatwi nam kontakt z Tobą